טיפול באמצעות כלבים מסגרות חינוכיות

בזכות תכונתם הנפלאה של כלבים להעניק ולקבל אהבה ללא תנאי, ילדים וכלבים יוצרים בניהם חיבור חוויתי ומעצים המלמד אותם ליצור קשר, להיפתח ולהביע רגשות, ולפתח תכונות החל מסבלנות ובטחון עצמי ועד אחריות ומנהיגות. טיפול באמצעות כלבים נועד ,במטרה לסייע לאוכלוסיות שונות להתגבר על קשיים ומגבלות, הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי-פסיכולוגי. אפשרויות הטיפול שעומדות לרשות המטפל הן רחבות ביותר ויש להן השפעה על המטופל בין אם הוא ילד או אדם בוגר בצורה משמעותית.

למי זה מתאים: לאוהבי כלבים אבל ממש לא רק! מתאים מאוד גם למי שפוחד מכלבים ומעוניין לעבור תהליך של התמודדות וקבלת בטחון בבואו במגע עם כלבים.

במה זה מטפל:

  • עבודה על פחדים וחרדות – דרך חשיפה הדרגתית, במקום בטוח המכיל את מגוון הרגשות ניתן לטפל בפחדים בין אם הפחד הוא ספציפי מכלבים או פחדים נוספים.
  • בעיות קשב וריכוז.
  • פיתוח כישורים חברתיים.
  • פיתוח בטחון ודימוי עצמי – תחושת הסיפוק בעבודה עם הכלב, באילופו, והיכולת להראות לסביבה את הצלחתו ולקבל על כך מחמאות, מספקים תחושה של אמון ביכולותיו להגיע להצלחה בכלל.
  • פיתוח שליטה עצמית- בעבודה עם כלבים ניצבים מול אתגר של שמירה על שליטה עצמית ומודעות לרגשות שליליים כמו כעס, תסכול ומתח ולהמירם ברגשות חיוביים על מנת להשיג את המטרה.
  • פיתוח אמפתיה וסבלנות.
  • לקיחת אחריות.

הצלחות:

טיפול באמצעות כלבים מאפשר רווחה נפשית ומיטיבה וכאשר הקסם הזה מתרחש אנו עדים לשיפור בתחומי החיים השונים.

טיפול באמצעות כלבים בבתי ספר ומסגרות חינוכיות:

התוכנית מאושרת על ידי משרד החינוך במערכת גפ"ן מספר התוכנית 5330.

בתי ספר רבים מכירים כיום בחשיבותם של קיום פעילויות השמות דגש על פיתוח כישורים חברתיים ועל היכולת להביע את קשת הרגשות.

טיפול באמצעות כלבים בבתי ספר ובמסגרות חינוכיות מתקיים בשתי מתכונות:

מפגש שנתי קבוצתי –מתרחש לאורך שנה שלמה, תהליך ארוך טווח ומשמעותי. עבודה בקבוצות קטנות 7-8 ילדים בקבוצה. חשוב לציין כי כל ילד עובד עם כלב אישי וקבוע.  

סדנא בת 15 מפגשים – מונחית על פי עקרונות הטיפול קצר המועד. עבודה בקבוצות קטנות 7-8 ילדים בקבוצה, כלב אישי וקבוע לכל ילד.

במפגשים הקבוצתיים הילדים עוברים תהליך של למידה על עולמו של הכלב (התכונות הנדרשות כדי לגייס את הכלב להקשבה ומשמעת, שפת גוף ומשמעותה) אילופו (לימוד פקודות אילוף ותרגול) וספורט אתגרי לכלבים הנקרא אג'יליטי (מסלול מכשולים בו הילד מלמד את הכלב להקשיב להנחיות ולעבור דרך המסלול).ישנו דגש על קשר אישי, תהליכי בו הילד עובד עם אותו הכלב מתחילת הדרך ועד סופה. אנו מזהים בעבודתנו קשר ישיר בין רווחתו הנפשית, רגשית של התלמיד לבין היכולת לחזור לכיתה ולהיות פנוי ללמידה מתוך הקשבה וסקרנות. אחד העקרונות המנחים בעבודה הטיפולית  הוא התבוננות ומודעות  כיצד הילד מתמודד עם האתגרים השונים בעבודה עם הכלב  ואלה משקפים את ההתמודדות של הילד עם מצבים שונים בחיים, מול חברים, הורים ומשפחה, מורים וכו'…

 

בגרות בכלבנות 

תוכנית הלימודים בחקלאות בהתמחות בכלבנות הינה תוכנית של משרד החינוך וכל בית ספר תיכון אשר מעוניין להוסיף בגרות בכלבנות כחלק מלימודי הבגרות שלו יכול.

התוכנית מורכבת מהוראה עיונית הכוללת לימודי ביולוגיה של הכלב,מדעי ההתנהגות ופסיכולוגיה.

חלקה השני של התוכנית מורכב מהוראה מעשית – לימודי כלבנות ,אילוף ,טיפול, טיפוח ואג'יליטי.

ההוראה המעשית מתקיימת בבית הספר כאשר אנו דואגים להבאת הכלבים, התוכנית חוויתית וכוללת סיורים מרתקים ומתאימה לכל מי שאוהב ומתעניין בבעלי חיים בכלל ובכלבים בפרט.

אנחנו מאמינים

עבודה על רגשות דרך עובדה עם כלבים
אנחנו יודעים ומאמינים שכאשר הרגשות שלנו לא באים ליידי ביטוי מתחילות להופיע "תופעות לוואי" שונות לא רצויות כמו התנהגות שלילית, כאבים ללא הסבר, ירידה כללית בתפקוד (בית הספר, תחום חברתי). העבודה עם הכלבים מאפשרת לבוא במגע עם אותם רגשות בדרך שהיא אינה שיפוטית, דרך המאפשרת פתיחות ושחרור של אותן חסימות
הכלבים כמראה לעולם הפנימי
שפת הגוף שלנו, המנח הפיזי והאנרגיה אותה אנו מפיצים לעולם משפיעה על ההתנהלות שלנו בחיי היום יום. הכלב הוא מראה חזקה של כל אלה ומשקף לנו בזמן אמת את אשר אנו משדרים. היכולת והמודעות שלנו לשלוט על כל אלה מעצימה ומביאה לרווחה גדולה.
עבודה בקבוצות קטנות
עבודה בקבוצות קטנות מאפשרת סביבה בטוחה ואינטימית לעבודה עם ילדים ובני נוער.

נקודות חוזקה דרך טיפול עם כלבים

שליטה עצמית

בני הנוער מתייצבים מול אתגר של שמירה על שליטה עצמית בזמן שהם מלמדים את הכלבים. על הנערים ללמוד לשלוט ברגשות שליליים כמו כעס, תסכול ומתח ולהמירם ברגשות חיוביים על מנת להשיג את המטרה.

שיפור הביטחון והדימוי העצמי

תחושת הסיפוק של הנער לאחר שאילף את הכלב והגיע איתו לרמת אילוף גבוהה והיכולת להראות לסביבה את הצלחתו ולקבל על כך מחמאות, מספקים לנער תחושה של אמון ביכולותיו להגיע להצלחה בכלל.

פיתוח מיומנויות למידה

כלבים ואנשים צעירים לומדים במקרים רבים באופן דומה – על ידי ניסיון ותהייה, אסוציאציות וחיזוקים חיוביים ושליליים המכוונים אל המטרה. הנערים לומדים כיצד מלמדים וכן לומדים ללמד בעצמם.

הצלחה ללא שימוש בכוח פיזי

לימוד העבודה הינו עם דגש על חיזוקים חיוביים,העבודה עם הכלב הינה בצורה נעימה ועדינה וללא שימוש באלימות.כך לומדים הנערים כי ניתן להשיג תוצאות בדרך אסרטיבית ולא אגרסיבית.

חוויות הצלחה

ההצלחה בלימוד הכלב מעודדת את הנערים להמשיך ולהצליח גם עם פקודות נוספות. בנוסף הנערים לומדים שההתמדה משתלמת, גם אם בטווח המיידי יתכנו כישלונות, התמדה תביא לבסוף להצלחה.

קבלה והענקת חום ואהבה

הכלב אינו דורש מהנער דבר, למעט קבלת חום ואהבה. הכלב מעניק לנער אהבה ללא תנאי ותשומת לב בהתאם ליחס שהוא מקבל מהנער. נוצר מצב בו הכלב הוא "ראי" להתנהגות הנער.

שאלות נפוצות

מהו טיפול באמצעות כלבים?
טיפול באמצעות כלבים הינו  כלי אשר בעזרתו ניתן להגיע לליבו של המטופל, בין אם מדובר בעבודה קבוצתית או בעבודה פרטנית. העבודה עם הכלבים מחזקת את הדימוי העצמי והביטחון, ומלמדת להתמודד עם קשיים ופחדים, מקנה יכולת לבנות קשרים חיוביים ליצירת רשת ביטחון רגשית, ומלמדת תהליכי קבלה ונתינה. הכלב משמש כמראה לרגשות שלנו ובכך עוזר לנו להבין את אשר מתחולל בתוכנו כאשר אנו מצויים בסערת רגשות או בלבול. בעזרת הליווי של המטפל יתקיים ויסות חושי ורגשי בחייו של המטופל.
האם אילוף משנה את אופיו של הכלב?
האילוף אינו משנה את אופיו של הכלב אלא מביא לתקשורת יותר נכונה בין הכלב לבעליו. כאשר הכלב מחונך וקשוב לבעליו ההתנהלות בחיי היומיום פשוטה וקלה.
כיצד גידול כלב יתרום לתא המשפחתי?
כיום מחקרים רבים מדברים על התרומה החיובית שיש לגידול כלב בבית החל מבריאות פיזית – פחות מחלות בעיקר אצל ילדים, וכלה בהתפתחות רגשית. נוכחות של כלב בבית מהווה גורם מרגיע המשרה אוירת בטחון על יושביו. ילדים הגדלים עם כלב לומדים לפתח אמפתיה מגיל צעיר, יש להם  מישהו לדאוג לו מלבד עצמם וכך הם גם לומדים אחריות מהי.
האם מומלץ לקחת כלב גזעי או מעורב?
אנחנו באגמון dogs  יודעים ומאמינים כי ישנם מספיק כלבים בעולם שזקוקים לבית חם ובמיוחד כלבים מעורבים. הכלביות במדינת ישראל מלאות עד אפס מקום בכלבים מדהימים שמגיע להם שיאהבו אותם. אז לפני שאתם הולכים לקנות כלב באלפי שקלים זכרו את כל אלו שמחכים להצלה. באגמון dogs  הכלבים כולם הם מעורבים שננטשו או הוצלו מעמותת והם הדוגמא הנפלאה לכלבים ידידותיים ובריאים שיוקירו תודה כל חייהם.

צרו קשר

דילוג לתוכן